Hakkımızda

magistra, 2010 yılında bulunan ve geliştirilen özgün bir bilgi erişim modelidir. Robert Kolej başta olmak üzere iddialı okulların 11 ve 12. sınıf düzeylerinde kullanılan magistra edebiyat kartları, 2018’den itibaren uygulama olarak öğrencilerin erişimine sunulmuştur.

magistra eğitim ürünlerinin yanı sıra çeşitli yaş düzeylerine yönelik magistra kültür ürünleri hazırlayan kadromuz, deneyimini özgünlüğüyle harmanlamayı başaran seçkin eğitimcilerden oluşur.

Ekibimiz

Ömür İsmail AKSAÇ

Kurucu – Genel Koordinatör

Ömür İsmail AKSAÇ

Ankara’da doğdu, Cebeci Oba Sokak’ta çete savaşlarına katıldı, nice muharebeden sonra Marmara Üniversitesi Matematik Bölümünü kazanıp İstanbul’a yerleşti. Bugün Boğaziçi Üniversitesinin Güney Kampüsü’nden Kütüphane’ye yürümeye kalksa yürütmezler. ODTÜ’de A1’den Avarel’e koşayım dese koşturmazlar. 26 yılda öyle çok liselinin ilk 5000, ilk 1000, ilk 100 içinde yer almasını sağlamıştır ki Koç’a, Hacettepe’ye yolu düşse oralarda da yolunu kesip boynuna atlarlar. Eski öğrencilerinin ilgisinden bıkar gibi görünse de verdiği emeğin karşılığının bu somutlaşmış biçimiyle içten içe gururlanır.

Devrim OKAN

Kurucu – Yayın Koordinatörü

Devrim OKAN

Dokuz yüz yetmiş yedide, babası Gaziantep’te Atom Dershanesini açmıştı. Bu sözcük ilgisini çekti, henüz altısındaydı, babasına atomun anlamını sordu. Asırlarca parçalanmadığı zannedilip sonra parçalanabildiği çok zeki biri tarafından anlaşılan atomla ilgili bir şeyler yapmak istediğini o zaman anladı. 26 yıldır derece yaptırdığı gencin haddi hesabı yok. Yapabildiğim kadar yapacağım, demeyenlerdendir. Öğrencilerime yararlı olamadığımı hissettiğim gün bırakırım, diyen azınlık içindedir.

Buğra Han BAŞ

Kurucu – Genel Yayın
Yönetmeni

Buğra Han BAŞ

Öğrenmede en önemli etkenin motivasyon olduğunun farkına Karşıyaka’da, Ankara İlkokulu üçüncü sınıftayken vardı. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okurken en sevdiği akademisyenlerin derslerinden en yüksek notları alınca motivasyonun öğrenmeye katkısı konusunda kendince birtakım standartlar oluşturdu. Edebiyat zevki aşılamak yerine edebiyat tarihi dayatan lise müfredatını çekilir kılmak amacıyla magistra edebiyat kartlarını tasarladı. Öğrencilerin bu kartlarla oynamayı, ders yapmaya tercih ettiklerini gördükçe sadece doğru yolda olduğunu değil, büyük bir fark yarattığını gördü. Çünkü oynanırken öğreten, öğretirken oynanan magistra kartları, öğrencilerin sıkılmadan oynamalarını (aslında öğrenmelerini) sağlıyordu. Cevabı Pink Floyd, Şahsiyet, Hasan Tahsin… olan üç iki bil genel kültür kartlarını yaptı. Picasso’nun “İlham vardır ama sizi daima çalışırken bulur.” sözünden ilhamla değişik yaş gruplarına yönelik genel kültür kartları üretmeye devam ediyor.

Haldun AKBAŞ

Matematik Öğretmeni

Haldun AKBAŞ

Matematiğin mühendisliğini yapmıştır. YTÜ kendisini kesmemiş, bir de sayıların evrensel dili olan matematiği Galatasaray Üniversitesinde Fransızca okumak istemiş, okula girmiş ama hem çocuk hem kariyer yapacağını zannetmekle hata ettiğini görüp GSÜ’yü bırakmak zorunda kalmıştır. Ulusal sınavlara öğrenci hazırlamada bilinirliğinin yanı sıra SAT (Scholastic Aptitude Test), AP (Advance Placement) ve IBDP (International Baccalaureate Diploma Programme) gibi uluslararası sınav ve programlar için de aranan bir öğretmen olmayı ısrarla sürdürmektedir.

Hakan ÇEBİN

Matematik Öğretmeni

Hakan ÇEBİN

Temel bilimlerin sözel bölümünün uygulamalara veya oyunlara daha kolay uyarlandıkları bilinir. Matematikte veya fizikte bilgiyi eğlenceyle birleştirmek oldukça zordur. Başarılı okullarının iddialı öğrencileri arasında matematik denince ismi dile getirilen Hakan Hoca’mız, matematiği magistra uygulamasına dönüştürmek gibi tehlikeli bir görev üstlenmiş ve Mission: Impossible serisini defalarca izlemiştir.

Mecra ESER BALCAN

Matematik Öğretmeni

Mecra ESER BALCAN

Matematiğe tutkuyla bağlıdır. Nitekim üniversitede dereceye girmiş ve hocalarının gözdesi olmuştur. Bu başarısı üzerine akademik olarak devam etmiş ve üniversite biter bitmez yüksek lisansa başlamıştır. Bir yüksek lisans öğrencisi için beklenenden fazlasını yapmış; 1 yıl içerisinde AIP’de yayınlanmak üzere 5 makale çıkarmıştır. O, bu başarısını şöyle özetliyor: Martin Luther King diyor ki: “ Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, Michelangelo’nun resim yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki gökteki ve yerdeki herkes durup, ‘burada işini çok iyi yapan biri, dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş’ desin.” Ne iş yaparsan yap işinin en iyisi ol mottosuyla hareket etmiştir. Bu azmi onu durdurmamış, yüksek lisansın hemen ardından YTÜ’de doktora yapmaya başlamıştır. Yıllardır üniversite sınavına derece öğrencileri yetiştirmektedir. Öğrencilerinin elde ettiği başarılar azminin ekmeği olmaktadır.

Menü